Ефективност

Защо крилото с квази аеродинамичен профил създава повдигаща сила, както с минимално челно, така и с минимално индуцирано съпротивление ?

Извивката на конвенционален аеродинамичен крилен профил е изпъкналостта на горната му повърхност, която обикновено е по-изразена от изпъкналостта на долната повърхност. Но и двете изпъкнали повърхности създават нежелани, но неизбежни съпротивления. Квазикрилото е тънко с неизпъкнали повърхности. Горната повърхност е гладка и причинява само повърхностно триене. Затова горният въздушен поток преминава с максимална възможна скорост и въздушното налягане там е минимално, според принципа на Бернули. В същото време скоростта на въздушния поток, обтичащ долната повърхност на крилото, е по-малка поради вдлъбнатините под крилото. Тези вдлъбнатини на крилата създават по-високо налягане поради турбуленцията под крилото. Но съпротивлението под плоското тънко крило е по-малко от съпротивлението, създадено от двете изпъкналите повърхности на дебелото конвенционално крило. Описаната разлика в налягането и съпротивленията синергично създава по-ефективна повдигаща сила на квази крилото.

При нулев ъгъл на атака подемната сила, генерирана от квазикрилото, е винаги положителна. Малко увеличение на ъгъла на атака води до нарастваща повдигаща сила, без никакво откъсване на потоците, обтичащи квази крилото и от двете му страни. По-малкият ъгъл на атака на квази крилото създава и по-малко индуцирано съпротивление на целия летателен апарат.

ДРОНОВЕ с нисък размах с пръстеновидни крила без периферии (напр. овални, триъгълни, елиптични, боксови и т.н.) избягват завихрянията в перифериите на крилата, причиняващи едновременно крилното вихрово съпротивление и индуцираното от периферните вихрите съпротивление на целия летателен апарат. защото вихрите винаги го завъртат около надлъжната ос на крилото, което не застава хоризонтално при хоризонтално летене.